Střídání ročních období

06.10.2018

Střídání ročních období symbolizuje věčný a neměnný koloběh života. Jaro jako zrození a nový začátek, léto jako rozpuk života v plné kráse a celistvosti, podzim jako období zklidnění a vzpomínání a potom už zima jako čas pro rekapitulaci a odpočinek. Promítneme-li si charakteristiku jednotlivých období do svého života, pochopíme, že průběh roku a střídání ročních období je podobné jako s lidským životem. I v něm je totiž období růstu, rozvoje, období klidu a přípravy k zakončení.

S ročními obdobími a s počasím které sebou nese, se mění i naše vnitřní naladění. Náš organismus se dokáže přizpůsobit klimatickým změnám bez nepříjemných pocitů a zdravotních problémů za předpokladu, že známe a respektujeme jeho přirozený biorytmus a také za předpokladu, že se těmto změnám nějak nebráníme. 

 Když jedno období končí a druhé začíná. Máme tendenci si na některé přechody stěžovat (například když končí léto a přechází do podzimu) a na jiné se naopak více těšit.  Přesto si mnozí nějak vnitřně uvědomují, že má tato skutečnost vliv na náš vnitřní svět. V každém období života si člověk uvědomuje více, že je vhodnější přijímat  a zdůrazňovat pozitiva každého ročního období. Protože už  víme, že kam dáváme svou pozornost, tam to roste a kvete. Takže pokud patříte k těm, co se na podzim těší na léto a mají pocit, že chladné období musí přežít, věřte, že si zbytečně prohlubujete negativa zakotvené v daném období. Protože stejně jako každá věc  má své dva protipóly, tak i každé období má svou světlou i svou stinnou stránku a je pouze na nás kterou podporujeme, kterou více vnímáme a kterou žijeme. Každé období přináší určité radosti a pozitiva, kterých by si měl člověk všimnout, ocenit je, mít z nich radost a svou pozorností je podporovat. 

Zatímco na jaře a v létě překypujeme energií a potřebou být aktivní, na podzim a v zimě máme tendence uzavírat se více do sebe, zklidňovat se, odpočívat a vnímat plynutí. 

Střídání ročních období symbolizuje věčný a neměnný koloběh života. 

S příchodem  JARNÍHO OBDOBÍ,  nám v důsledku zimního zpomalení fyzické aktivity může s přicházejícím jarem přijít pocit těžkopádnosti, který často vyústí do typického jarního nachlazení nebo chřipky. Jaro přináší zrození a nový začátek. Jarní slunce nás výrazně ovlivňuje, intenzivněji svítí i hřeje a vábí nás do probouzejícího se života.  Tak jako asi většina z vás, tak i já vítám první teplé dny tím, že se probouzím a začínám býti více aktivní. Začátkem tohoto období aniž bych to plánovala, prostě tak nějak přirozeně si dělám větší úklid ve svém okolí, často měním šatník, třídím vše nepotřebné a dělám si místo pro to nové ...

LETNÍ OBDOBÍ  mnozí vnímají jako nejaktivnější část roku. Léto nám přináší rozpuk života v plné kráse a celistvosti. Já osobně jsem se dopracovala do bodu, kdy jsem minimálně doma a plně se věnuji svým letním koníčkům, které jsou túry, plavání, cyklistika a podobně. Nastavila jsem si svůj život tak, abych mohla svůj domov opouštět na týdny, které trávím v přírodě a nabírám energii pro svůj zdravý a plnohodnotný život. 

OBDOBÍ PODZIMU přináší zklidnění a vzpomínání. Začínám opět více pálit svíčky, více přemítám o životě a začínám se pomalinku vracet do svého klidu. V tomto období často doháním nějaké resty, které jsem v období mích toulek odložila na později.Toto období je pro mě obdobím začátkem plánování a příprav. 

Nejtemnější období roku je ZIMNÍ OBDOBÍ. Zima přináší zklidnění, čas pro rekapitulaci a odpočinek. Základní činnost, která probíhá v tomto období v přírodě je udržení a uchování energie. Já osobně se v tomto období více věnuji sama sobě, své rodině. V tomto období více pálím svíčky, ráda používám vonné esence a občas si připadám jak medvěd v zimním spánku, který nabírá síly na aktivnější část roku. Ale také mám tendenci se více zaměřovat na zvelebování svého domova.


I když se v posledních letech vlivem globálního oteplování rozdíly mezi jednotlivými obdobími lehce smývají, stále jsou patrné a znatelné. A stále působí na naše vnitřní pochody.