Svobodná volba / manipulace či ovlivnění 1. díl

31.10.2018

Každou minutu svých životů nám naše svobodná volba poskytuje směr životní cesty. Na druhé straně jsme stále okolním světem  a v dnešní době více než kdy jindy před tím,  ve střetu s nesvobodou a manipulací, stále více je nám předkládáno co je správné či není a to ať už na přímo či nepřímo. 

Nedávno jsem dostala podmět se zamyslet a tak vznikl tento článek. 

Nejvíce sem se teď s tímto tématem střetávala ve spojení s mým prosincovým seminářem. Vím kdo opravdu tento seminář z mého okolí a to širokého záběru potřebuje, přesto je mi stále důrazně řečeno, ať jim to přímo nesděluji. Mohu všeobecně psát co se bude dít, pro koho je to určené atd. Ale nemám oslovovat až na malé vyjímky lidi, protože bych jim sebrala ve valné většině svobodnou volbu směru své cesty ať už směřují kamkoliv.  Vidím u některých lidí, jak se nechali zmanipulovat jinými lidmi a to i proto, že ten druhý má v sobě nezpracovanou zášť a nepřejícnost, přesto, že slova z úst této osoby mluví úplně jinak. Vidím u některých lidí, jak si nevědomky a možná i vědomě vybírají cestu tak, že dávají přednost momentálnímu důvodu ať je jakýkoliv (například sváteční vánoční čas ...) před trvalejší změnou svých kroků a postojů... Přesto, že ví, tam uvnitř, že by něco takového potřebovali, jsou ochotni to odložit pro něco pomíjivého.  Možná si namlouvají, že jim to neuteče, že něco takového se bude opakovat ... Možná si namlouvají jiné věci, pravda je však taková, že přesto, že tam uvnitř cítí co by potřebovali udělat, mozkem nebo jinými lidmi se nechají svést jinam.

Jsem se rozepsala jiným směrem, ale ted zpátky k tématu. 

Přesto, že vím kdo a jak reaguje, nemohu je na přímo oslovit. Až na malé vyjímky jim nemohu říci co je pro ně dobré a co ne. Mohu jen všeobecně psát své články a věřit, že ten kdo se má probudit se probudí.  Dnes jsem napsala na FBC jednu všeobecnou výzvu právě typu, že nemohu říci na přímo komu je to zdělení určeno. Ono ve skutečnosti ten všeobecný článek může a pravděpodobně i osloví více lidí. A dostala jsem dotaz, proč mi moji duchovní nedoporučují napsat na přímo.  Je to proto, že každý člověk má své vnitřní nastavení a to vědomé i nevědomé. Toto jejich nastavení často říká nezasahuj, neříkej co mám dělat, nebo se prostě brání tomu, co by toto mé přímé sdělení vyvolalo. Nejčastěji vnímám, že se dotyčný brání tomu, po čem ve skutečnosti touží. Občas totiž člověk na něčem vědomě pracuje a když je krok před uskutečněním dostane vnitřní blok tam dojít. Tyto bloky či programy které jim v dosažení cíle brání jsou z mnoha důvodů. 

Svobodná vůle. Ano co to vlastně v kontextu tohoto znamená ? Když napíšu něco všeobecně je to takové nenásilné. Je na každém zda si to přečte či ne. Ale kdybych to napsala jmenovitě dotyčnému či ho oslovila, už by to bylo více nátlakové, prostě by to vyslechl či si to přečetl. Nejde úplně o rozhodnutí, ale jde také o to, jakou formou to k sobě člověk pustí. Nebo to vypustí dál. 

Když něco napíši všeobecně někam, je mnohem větší svobodná vůle dotyčného (pojmenuji ho )  Petra si toto zdělení přečíst a má mnohem větší volnost to odmítnout. Pokud ale Petra oslovím přímo, už do něho tyto slova dávám přímo a zůstanou v něm ať už chce či nechce. Je to jako když mám pole a do ovzduší nad polem rozsypu 10 semínek, nechám na větru a všech těch okolností co se semínky udělají, kolik se chytí a kolik ne. Ale když je přímo zasadím do země, je mnohem větší pravděpodobnost, že přesto, že je nebudu zalévat, porostou. Dokonce porostou na mnou vybraném místě.

Dnes je doba informací. Denodenně jsme bombardováni ze všech stran přehršle informací. Denodenně v nás tyto informace něco vytvářejí. Je to o tom, že buď máme menší svobodu volby či větší svobodu volby si to něco přečíst

Já osobně se kromě své praxe  a na malinké vyjímky nenapojuji na lidi. Proto jsem vedená svými duchovními tak, abych nenarušila určitou rovnováhu. Proto mi čas od času a dnes více jak kdy jindy říkají, nedoporučujeme toto sdělovat. Jen chci dodat, že se jedná mimo praxi, protože člověk, který přijde do mé praxe si jde pro odpovědi, tudíž je to jiné. 

Vezměte si například nějakou kamarádku, která to s vámi myslí dobře a tak vám stále říká co by jste měli dělat.... máte dvě možnosti, buď tuto neponaučitelnou kamarádku ze svého života vypustit a nebo se smířit s tím, že ať už chcete či nechcete, díky jejím nevyžádaný radám půjdete na své cestě větší obklikou, či dokonce půjdete její cestou. 

Co se například FCB (facebooku) týká, tam je těch nevyžádaných rad od různých terapeutů, kartářek či prostě jen pisatelů habakuk :-D  Občas jsou i všeobecné, ale až příliš často jmenovité :-D Zkuste si sami sebe uvědomit časem zpět, co na vás jaká nevyžádaná rada zanechala. Pokud se odosobníte a zpětně podíváte, můžete najít určitý klíč ke svým nevědomým pochodům a třeba něco pochopíte a sami v sobě změníte. 

Vaše Xariska vám všem přeje požehnané životní kroky a radostnou cestu v lásce.